



| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Contact Plating | Tin |
| Type | General Purpose |
| Output Current | 40 mA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Channels | 4 |
| Turn-On Delay Time | 50 ns |
| Operating Supply Current | 730 µA |
| Propagation Delay | 50 ns |
| Data Rate | 10 Mbps |
| Channel Type | Unidirectional |
| Isolation Voltage | 560 V |
| Isolated Power | No |
| Pulse Width Distortion (PWD) | 5 ns |
| Schedule B | 8543709655 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Operating Supply Voltage | 5.5 V |
Stock: 394
Distributors
pcbx
Unit Price$2.62195
Ext.Price$2.62195
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.62195 | $2.62195 |
| 10 | $2.24227 | $22.42270 |
| 25 | $2.01462 | $50.36550 |
| 50 | $1.81008 | $90.50400 |
| 100 | $1.62630 | $162.63000 |
| 300 | $1.56964 | $470.89200 |
| 500 | $1.51495 | $757.47500 |
| 1000 | $1.46683 | $1466.83000 |
